Umjetnički klizač aleksandar fadeev: biografija i postignuća

Muško pojedinačno klizanje u Rusiji i SSSR-u ima dugu istoriju sportskih pobjeda. Čast zemlje nekada su branili sportisti kao što su Nikolaj Panin-Kolomenkin, Sergej Četveruhin, Igor Bobrin, Aleksandar Fadejev, Viktor Petrenko, Aleksej Urmanov, Ilja Kulik, Aleksej Jagudin, Evgenij Plušenko - ovo su samo najpoznatija imena domaćih klizača. Nemaju sve navedeno nagrade za Olimpijske igre - na primer, Aleksandar Fadejev je zauzeo sedmo i četvrto mesto na Olimpijskim igrama, dao je veliki doprinos razvoju sporta i osvojio mnoge nagrade.

Biografija umjetničkog klizača Aleksandra Fadejeva

Budući svjetski prvak rođen je u Kazanju, glavnom gradu Republike Tatarstan 1964. godine. U istom gradu je prvi put ustao na klizaljkama (to se dogodilo na klizalištu u Parku Gorki). Tamo je malog Sašu primijetio trener Genadij Sergejevič Tarasov i pozvao dječaka da vježba umjetničko klizanje.

Uspjeh nije dugo čekao - Aleksandar je osvojio titulu svjetskog prvaka među juniorima. Talentovanog mladića zabilježio je poznati trener Stanislav Zhuk (njegova fotografija je prikazana ispod) i doveo u glavni grad.

Stanislav Žuk

Karijera u Moskvi

Dok je trenirao sa Bubom, Aleksandar je naučio da izvodi kaskade trostrukih skokova, koji su se u to vreme smatrali veoma teškim. Na primer, on je bio jedan od prvih koji je izveo salchow i ovčiji mantil zajedno u tri poteza. Također Aleksandar Vladimirovič Fadeev se smatra prvim sportistom koji se usudio izvesti skok u četiri okreta.

Na takmičenjima za titulu svjetskog prvaka 1983. godine Fadeev je otišao po četverostruki ovčiji kaput i, uprkos grešci, izveo ga. Besplatni program muzičke sezone 1982/83 odlikovao se velikim brojem složenih tehničkih elemenata "Balade za Adeline". Program je uključivao tako složene skokove kao što su četverostruka petlja, trostruki Aksel zajedno s drugim skokom, najteži element-trostruki lutz, trostruka petlja, kombinacija dvostruke osovine, ulja i petlje s tri okretne pete. Ovim programom Aleksanlr Fadeev je bio van konkurencije na prvenstvu SSSR-a i osvojio prvu medalju na Evropskom prvenstvu(bila je bronzana).

lični život Aleksandra Fadejeva

Fadeev je postao svjetski šampion u sezoni 84/85. Takmičenja su održana u glavnom gradu Japana-Tokiju. Klizač nije samo osvojio zlato - postao je prvi u sva tri programa (obavezne brojke, kratke i besplatne). Takođe je pokazao visoke tehničke veštine: tačno je skočio kaskadu trostrukog Aksela i ovčijeg mantila u dva okretanja i trostrukog Lutza i ovčijeg mantila. Šest sudija ocijenilo je Aleksandrovu tehniku sa 5.9 bodova, što je po starom sistemu gotovo najveće dostignuće.

Rad sa Stanislavom Leonovičem

Aleksandar nije imao baš uspješnu sezonu 85/86 (postao je tek treći na Evropskom prvenstvu i nije uspio odbraniti titulu svjetskog prvaka - osvojio je i bronzu).

• Klizač Aleksandar Fadeev započeo je narednu sezonu već pod vodstvom Stanislava Leonoviča. Godine 1987. ponovo je postao pobjednik Evropskog prvenstva i postigao tri maksimalna rezultata: 6.0 (prema starom pravosudnom sistemu).

Aleksandar Fadeev umjetnički klizač

Program "Noć na Ćelavoj planini"

Ovaj program je skoro jedan od najpoznatijih u izvođenju Aleksandra. Koreografkinja Marina Olegovna Zueva postavila ju je u sezoni 88/89. Zueva je željela promijeniti Aleksandrov stil klizanja. Za besplatan program Odabrao sam djelo kompozitora Modesta Musorgskog "Noć na Ćelavoj planini".

Pored činjenice da je Fadejev bio veoma umetnički, pokazao je i najjaču tehniku. Dakle, na Evropskom prvenstvu Godine 1989 , u Birminghamu, Aleksandar je izveo sve trostruke skokove apsolutno čisto (bilo ih je osam u besplatnom programu). Sudije su bile zadivljene njegovim klizanjem, a dobio je četiri najviše ocjene od 6.0. Naravno, Aleksandar Fadeev postao je prvak ovih takmičenja (ovo mu je bila četvrta titula prvaka Evrope).

Koja mjesta je Aleksandar zauzeo na takmičenjima prikazana su na slici ispod.

Fadejev Aleksandar Vladimirovič

Lični život umjetničkog klizača Aleksandra Fadejeva

Devedesetih godina svjetski prvak preselio se u Ameriku. U inostranstvu je nastupao na izložbama leda i učestvovao na takmičenjima među profesionalcima.

Trenutno angažovan u treniranju. Aleksandrova Supruga-Tsidel Fadeev radi kao koreograf.

Zanimljivo je da se prvi poljubac olimpijskih šampiona i supružnika Ekaterine Gordeeve i Sergeja Grinkova dogodio zahvaljujući umjetničkom klizaču Aleksandru Fadeevu: prije novogodišnjih praznika pozvao ih je u kupatilo, gdje je Sergej prvi put poljubio Ekaterinu. Sam Aleksandar se u ovom trenutku povukao u saunu.